Шановні користувачі! Доступ до сервісу MACROFiN 9 здійснюється за посиланням.
Запитання 11
Чи можна безпосередньо використовувати параметри кредитного ризику, розрахованих за ПНБУ №351 - PD , LGD , в оцінці ФІ за МСФЗ 9 на 1 та 2 стадіях знецінення? Якщо ні, то чим принципово відрізняються компоненти розрахункової формули на 1-й стадії знецінення від аналогічних компонент ПНБУ №351.
Відповідь 11
Питання досить масштабне, як за змістом, так і за розповсюдженістю. Розгорнута відповідь на це питання міститься у нашому інтерв’ю спеціалізованому виданню «Практика МСФЗ» https://ibuhgalter.net/material/971/19312.
Запитання 10
При здійсненні розрахунку очікуваних кредитних збитків на LifeTime основі ми використовуємо значення LGD періодів.
Як слід використовувати вихідний файл веб-сервісу в цьому випадку?
Відповідь 10
Банк у формулі розрахунку очікуваного потоку від застави та інших забезпечень періоду k, має замінити вираз SDK min(PVK, EADK) на формулу SDK (1-LGDK) EADK. Тобто величина SDK, що характеризує дефолт періоду, при цьому не змінюється, тому можете використовувати це значення безпосередньо із вихідного файлу.
Запитання 9
Чи можна в одному файлі InputParams.csv одночасно задати вхідні дані розрахунку PDPIT для фізичних осіб та юридичних осіб?
Відповідь 9
Так, завантажувати дані та здійснювати розрахунки для різних типів боржників одночасно – можна. Нагадуємо, що при цьому слід не забувати, позначити на панелі кабінету банку опцію «Ознака розрахунку – Портфельний».
Запитання 8
Чи можна відновити вихідний файл розрахунку, який ми зробили раніше, але втратили?
Відповідь 8
На жаль, ні. Ми не зберігаємо результатів розрахунків. Політикою безпеки даних передбачено, що вихідні файли створюються нашим розрахунковим модулем і мають негайно бути збережені банком у власному сховищі. Рекомендуємо повторити розрахунок ще раз і зберегти файл результату, як описано в інструкції про використання веб-сервісу.
Запитання 7
При розрахунках портфелю для фізичних осіб веб-сервіс видає помилку про неможливість обробки звітності боржників, але при портфельному розрахунку разом із юридичними особами все гаразд. Як виправити ситуацію?
Відповідь 7.
У разі використання веб-сервісу виключно для розрахунків за фізичними особами, слід обов’язково завантажувати до системи файл InputParamsF.csv, який був наданий в комплекті поставки системи.
Запитання 6
Вихідний файл видає значення S та SD для кожного часового періоду та сценарію. Як можна з цих даних отримати часову “лінійку” (часовий ряд) PDPIT?
Відповідь 6
Скористайтеся вихідним файлом і формулою (8) Методики, що була нами надана в комплекті поставки. Для цього слід спочатку знайти PDPIT для першого запису у вихідному файлі – це буде величина SD. Далі, скориставшись наступними записами SD в цьому ж файлі, слід послідовно розрахувати всі PDPIT за рекурентною формулою (8).
Запитання 5
Вихідний файл видає часові ряди значень коефіцієнтів S та SD для кожного часового періоду та сценарію, тобто на основі LifeTime. Як можна скористатися цими рядами для розрахунку PDPIT на 12 міс. основі або для більш короткого інструменту, що також розраховується на першій стадії знецінення?
Відповідь 5
Ряди коефіцієнтів S та SD для кожного часового періоду та сценарію надаються у вихідному файлі завжди до визначеного терміну до погашення інструменту. Задайте потрібний період (≤12 міс.) та знайдіть кумулятивне PDPIT для цього періоду за очевидною формулою PDPIT = 1-S для кожного сценарію (де S – відповідне значення останнього запису у вихідному файлі). Зважте отримані величини на ймовірність настання кожного сценарію, щоб отримати необхідний результат.
Запитання 4
Як можна порівняти кредитний ризик на момент первинного визнання з ризиком на момент розрахунку резерву для прийняття рішення щодо визначення стадії знецінення?
Відповідь 4
В момент визначення резерву слід знайти кумулятивний PD за період дії фінансового інструменту, задавши для розрахунку дату погашення та скориставшись формулою PDPIT = 1-S для кожного сценарію (де S – відповідне значення останнього запису вихідного файлу). Зважте отримані величини на ймовірність настання кожного сценарію, щоб отримати результат. Аналогічно здійсніть розрахунки кумулятивного PD з моменту первинного визнання фінансового інструменту. Порівняйте отримані показники. PD (на дату) ≥ PD (первинного визнання) є свідченням збільшення кредитного ризику.
Запитання 3
Чи можемо ми використовувати портфельні значення PDTTC за ПНБУ № 351 для здійснення аналогічного портфельного розрахунку за МСФЗ 9 системно чутливих імовірностей PDPIT?
Відповідь 3
В загальному випадку або без додаткової перевірки не можете. За визначенням і методикою оцінювання портфельне PDTTC за ПНБУ №351 може здаватися досить схожим на відповідне значення за МСФЗ 9. Проте МСФЗ 9 вимагає явного визначення коваріат (факторів) впливу на кредитний ризик і сегментацію портфеля за ознаками статистичної однорідності. Портфелі, сегментовані таким чином, як правило, будуть мати зовсім інші ймовірності дефолту, ніж за ПНБУ № 351.
Запитання 2
Чи можна застосовувати веб-сервіс на LifeTime основі для нашого великого корпоративного клієнта з урахуванням модифікації фінансового активу без припинення його визнання?
Відповідь 2
Модифікацію інструменту можна врахувати, але для цього банк має самостійно побудувати можливі сценарії поведінки боржника. Результати розрахунку у вихідному файлі змін потребувати не будуть.
Запитання 1
Як розрахувати з отриманих даних зважені за ймовірностями сценаріїв макроекономічні показники для порівняльного аналізу, зовнішнього аудиту тощо?
Відповідь 1
Усереднений сценарій ми розраховуємо і можемо надати за запитом. Звертаємо увагу, що такий розрахунок здійснюється нами виключно для порівняльного аналізу нашої макроекономічної моделі з аналогічними (на регулярній основі – з моделлю MARK III IMF) шляхом співставлення значень показників одного виду та/або з відповідними фактичними показниками. Звертаємо увагу, що розрахунок PDPIT на основі одного «усередненого» сценарію є некоректним і може призвести до хибних висновків. Усереднення PDPIT має відбуватися зважуванням за ймовірностями сценаріїв чотирьох різних PDPIT, після їх розрахунку за кожним сценарієм окремо. Порушення алгоритму «усереднення», може призвести до відносної похибки у 100%, тому будьте вкрай обережні із застосуванням операції зважування за ймовірностями.